Dej vědět výrobcům, že nesmyslné,
nadměrné, nerecyklovatelné nebo
klamavé obaly už nechceš.

VYHLAŠUJEME DRUHÝ ROČNÍK
SOUTĚŽE O NEJBIZARNĚJŠÍ OBAL ROKU

Anticena o nejbizarnější obal roku

1. Všímej si obalů,
které tě nadzvednou
ze židle.


Anticena o nejbizarnější obal roku

2. Obal vyfoť a nominuj
prostřednictvím
formuláře.

Anticena o nejbizarnější obal roku

3. Hlasuj v soutěži
a vyber nejbizarnější obal.

JAK SE MOHU NYNÍ ZAPOJIT?

Nominuj obal, který tě nadzvedl ze židle

My všichni jsme hlavními aktéry. Při nákupech vidíme, kolik zbytečných obalů se v obchodech objevuje. Někdy nás naštve, že ve velké krabici je toho pomálu, někdy kroutíme hlavou nad množstvím různých materiálů, do kterých je jídlo či jiné zboží schováno, nebo nevíme, zda věřit tomu, co je na obalu napsáno. Všechno jsou to důvody pro nominaci obalu do anticeny.

GALERIE NOMINOVANÝCH OBALŮ 2023

KDO BUDE VYBÍRAT NEJHORŠÍ OBALY?

Sestavili jsme panel největších expertů na obaly a odpady v České republice, kteří ve finální fází předvyberou 12 nejhorších obalů. V rámci těchto top 12 obalů bude otevřeno hlasování veřejnosti, ve kterém zvolíš cenu veřejnosti – tři nejhloupější obaly, které tě nadzvedly ze židle. Stejně tak odborná porota vybere nejhorší obal ze všech nominovaných a zvolí cenu odborné poroty.

Odebírej novinky o anticeně a ze světa zero waste

HLASUJ A VYBER NEJBIZARNĚJŠÍ OBAL ROKU

Odesláním souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy dle zásad ochrany osobních údajů. Tvůj e-mail si ukládáme a občasně na něj zašleme zprávy ze světa zero waste a ze života Zerowasters. Zasílání můžeš kdykoliv zrušit v patičce e-mailu.

ANTICENA VEŘEJNOSTI

Vítěz anticeny za nejbizarnější obal roku.

1. místo
Balené banány

Tento obal je typickým příkladem využití materiálu, který se nedá recyklovat. V kombinaci s ovocem, které už samo o sobě obal má, jde zároveň i o nesmyslný obal. Materiál, který se nedá recyklovat...

Vítěz anticeny za nejbizarnější obal roku.

2. místo
Šťavnatá jablka

Nesmyslnost obalu vidíme především v celkovém pojetí produktu, který je sám o sobě zbytečností. Ovoce a zelenina balené do plastu znamená velmi často jeho zbytečné nadužívání...

Vítěz anticeny za nejbizarnější obal roku.

3. místo
Žitný chléb

Nakrájený chléb, jehož plátky jsou jednotlivě zabalené v plastu, to vše pak uložené v papírové krabičce a znovu potažené fólií, je exemplárním případem nesmyslného obalu produktu, který se tvaří...

UMÍSTĚNÍ V HLASOVÁNÍ VEŘEJNOSTI

1. Balené banány
2. Šťavnatá jablka
3. Žitný chleba
4. Marlenka kuličky
5. Persil XXXL 60 PD
6. Taška z kukuřičného plastu
7. SARS-CoV-2 Ag Rapid Test
8. Zubní kartáček SOFTdent ECO friendly
9. Majoránka sušená
10. Preventan Junior 90 tbl.
11. Lipánek s brčkem
12. Mattoni black

350 hlasů
226 hlasů
86 hlasů
82 hlasů
31 hlasů
28 hlasů
21 hlasů
21 hlasů
13 hlasů
8 hlasů
7 hlasů
7 hlasů

ANTICENA ODBORNÉ POROTY

Vítěz anticeny za nejbizarnější obal roku.

1. místo
Šťavnatá jablka
v plastu

Ta tomto obalu se porota shodla zcela jednoznačně. Jedná se totiž o balení komodity, která se zcela běžně prodává bez obalu. To, že jsou jablka nakrájená a takzvaně "předpřipravená ke konzumaci" z nich zároveň dělá produkt, který je nutné zabalit...

Vítěz anticeny za nejbizarnější obal roku.

2. místo
Taška
z kukuřičného škrobu

Taška z kukuřičného plastu vypadá jako ekologičtější řešení, než obyčejná plastová taška. Výrobce, ale neuvádí informace tak, aby jim běžný člověk dobře porozuměl. Na tašce je správně uvedeno, že nepatří do tříděného plastového odpadu...

3. místo
Doplněk stravy
v nadměrném obalu

Balení Preventanu je jedním z mnoha nadměrných balení vyskytujících se ve farmacii. Jde tedy především o ukázku špatného systémového nastavení. "Balení léků, je ohromným nešvarem celého segmentu a jde především o systémovou...

O co nám jde?

Anticena za nejbizarnější obal je 2. ročník soutěže o nejhorší obal roku. Jejím cílem je poukázat na nesmyslné, nadměrné, nebo klamavé spotřebitelské obaly. Prostřednictvím nominací a následného hlasování chceme vyburcovat společnost k aktivnímu vyhledávání a následnému výběru nejhorších obalů. 

Proč? Chceme upozornit na to, že vzniklý odpad po nákupu zboží nemůže ležet pouze na bedrech nás spotřebitelů.  Naším cílem je prostřednictvím medializace a volby anticeny upozornit výrobce, aby převzali odpovědnost za obaly, do kterých své výrobky balí.

Co je pro nás bizarní obal?

Bizarní obal je pro nás každý obal nad jehož existencí kroutíme hlavou. Bizarní obal v nás vyvolává otázku, proč vůbec vznikl a zda se výrobce zamyslel nad jeho dopadem na životní prostředí. Bizarní obal je pro nás zkrátka hloupý obal a mnohdy zcela zbytečný.

Co uděláme my Zerowasters?

Postaráme se o to, aby se výsledky anticeny dostaly k firmám spolu s doporučením, jak obal změnit, aby byl udržitelný. Naším dlouhodobým cílem je ukončení výroby nerecyklovatelných a jinak pro nás bizarních obalů. My spotřebitelé totiž oprávněně nejsme schopni se vyznat a zorientovat v tom, co je udržitelné a co ne. Proto chceme po výrobcích, aby nás neklamali a prověřovali udržitelnost obalu před uvedením do výroby. Naším přáním je, abychom už anticenu nemuseli vyhlašovat.

PARTNEŘI

Chcete se stát naším partnerem?
Kontaktujte nás na emailu:

PODPOŘ PROJEKT ANTICENY!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporuješ naši práci.

 

Anticenu pořádájí Zerowasters
s podporou Hl. m. Prahy.

Co nám vadí na nadměrných obalech?
Především to, že si domů nosíme mnohdy více vzduchu než produktu, který jsme chtěli koupit. Zákon o obalech výrobcům sice ukládá, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší, v praxi se ale mnohdy setkáváme s opakem. Výrobci zákon porušují. Nadměrné obaly zbytečně zatěžují životní prostředí, a navíc, pokud použijeme velký obal jednorázově, stane se záhy i velkým odpadem.

Co nám vadí na tom, že se obal nedá recyklovat?
Pokud se obal skládá z více materiálů, které od sebe nejdou oddělit, je to kompozitní obal a jeho největším problémem je to, že se nedá recyklovat a patří tedy do směsného odpadu. Takové obaly jsou označené identifikačním kódem C. Za lomítkem bývá uveden materiál, který nejvíce v obalu převažuje. Další podle čeho poznáte, že obal není recyklovatelný, je to, že na něm není uveden recyklační trojúhelník a to ani v jedné variantě – tedy s obrysovými nebo plnými šipkami. Jediné co možná uvidíte je panáček, který hází obal do koše. Ten ale neříká nic jiného, než to, kam prázdný obal patří.

Co nám vadí na klamavých obalech?
Jednoduše to, že marketingové praktiky, které používají jejich výrobci slouží k oklamání nebo přinejmenším k nepravdivé představě o produktech, které nám nabízejí. Myslíte si, že babiččinu mouku opravdu vyrobila babička? Že zelené nápisy a různé vymyšlené eko značky jsou skutečnou zárukou toho, že je něco ekologicky a udržitelně vyrobeno? Nebo si myslíte, že papírová taška je ekologická i když ji použijeme jen jednou?

Co nám vadí na nesmyslných obalech?
Tyhle obaly jsou nesmyslné především proto, že jsou úplně zbytečné. Chrání většinou to, co už samo o sobě nějakou slupku má. Velmi často jde třeba o balené ovoce nebo zeleninu, kterou si doma můžeme opláchnout a žádný další obal nepotřebuje. Banán na plastovém tácku, ředkvičky s odstraněnou natí a v igelitovém pytlíku, sušenky zabalené v obalu, pak ještě v plastovém boxíku a ještě v papírové krabici…však to sami znáte.

Jan Kulhánek
Jan Kulhánek se v rámci doktorského studia na Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha věnuje ekodesignu – systematickému procesu, který pomáhá předcházet environmentálním dopadům produktů již ve fázi návrhu, dále pak zapojováním metody LCA (posuzování životního cyklu) do návrhu. Je součástí Centra environmentálního výzkumu, které se zabývá odpadovým a oběhovým hospodářstvím a environmentální bezpečností. V minulosti vystudoval průmyslový a produktový design na ČVUT Praha a nyní působí jako designér na volné noze. Za svou designovou tvorbu dostal ocenění jako jsou Best in design, Graduation projects a Czech design award.

Michaela Thomas
Jinak než marketingově firmy komunikovat nemůžou. To nejde. Nebo ne? Míša Thomas je majitelka etického design packagingového studia Butterflies and Hurricanes a členka iniciativy No Greenwashing. Na prvním místě se, ale cítí být obyvatelkou planety Země, člověkem a ženou. Tyto její role formují vše, co v životě dělá. Součástí jejího arsenálu pro velké systémové změny je design a myšlenkový směr matering, kterým její designerské studio žije od roku 2019. Mattering firmám pomáhá stát se tím, čím skutečně jsou. Namísto tabulek, grafů a analýz používá jemnohmotné a niterné procesy. V nich zrcadlí a odlupuje nepotřebné slupky, čímž vzniká prostor pro vyprávění Nového příběhu.

Ivo Kropáček
Vystudoval odpadové hospodářství na Vysokém učení technickém v Brně. Několik let pracoval v brněnské a pak olomoucké místní pobočce Hnutí DUHA. Nyní má na starost prosazování lepších recyklačních služeb pro domy a byty, legislativy podporující prevenci odpadu a zero waste certifikaci firem, měst a obcí. Napsal několik publikací, počínaje odbornými studiemi přes manuály pro radnice až po vzdělávací brožurky pro děti. Pokud potřebujete vědět, jak funguje podpora vratných lahví ve Švédsku nebo sběr tříděného odpadu v Curychu, narazili jste na toho pravého. Je členem Rady odpadového hospodářství – poradní instituce Ministerstva životního prostředí, Monitorovacího výboru OPŽP, Komise pro životní prostředí Rady Olomouckého kraje a zastupitelem podhorské obce na Olomoucku.